воскресенье, 31 октября 2021 г.

В'язано-валяний капелюх ландскнехта, 16 ст. Як його зробити


Протягом усього 16 сторіччя були популярні в'язано-валяні капелюхи з полями. Сьогодні ми розповімо, як зробити собі такий.
Це ажніяк не абсолютна істина, просто дехто питав "Як?" і я розповідаю, до чого дійшов з практикою і як робив я. Якщо у вас є інша технологія, залюбки послухаю. 

По-перше, щоб зробити в'язано-валяний капелюх, його потрібно зв'язати, а потім зваляти, що, в принципі, логічно. Доречі, не буде зайвим працювати в гумових рукавичках або (як я) запастися кремом для рук.

Етап перший, в'язання.

Для виробу необхідно взяти 100% вовну, бо навіть дрібний процент синтетики не дасть вам нічого уваляти. В'язати капелюха требі значно більшим, ніж потрібно. Наприклад, у нас із кола 50 см вийшло коло (СПОЙЛЕР!) 35 см, але різна пряжа валяється по-різному, то тут точно вгадати неможливо, хіба що можна зупинити процес, коли досягнете потрібного розміру. 

В'язати від центра на спицях з тросиком, поля треба робити двошаровими.

Отак от дивно воно все виглядає спочатку.


Етап другий, валяння.
Я брав велику дошку для креслення, огортав її плівкою і далі працював на такому столі.
Спочатку треба добре вимочити заготовку в воді.
Потім розкладіть мокрий капелюх рівно на столі і намильте його повністю з усіх сторін і всередині і зовні.

Потім мокру та мильну заготовук акуратно скрутіть (без натягу) спочатку в рулетик, а потім цей рулетик — у равлика (теж без натягу).

Наберіть у тазик гарячої води на 2 пальці, опустіть туди равлика, циклічно стискайте його разів 5-10. Головне під час валяння — на розтягувати заготовку, якщо вам треба, щоб вона усіла. Тільки стискати. 

Після цього треба розмотати равлика і скрутити його в зворотньому напрямку, щоб та частина, яка була зовні, була всередині (див. схему). 

Повторити стискання його в воді ті ж 5–10 разів. 
Це був один цикл.

Тепер розмотйте равлика і рулетика, щоб заготовка рівно лягла на робочу поверхню. Після цього треба намилити заготовку ще раз, бо майже все мило вимилось в воді (після певної кількості циклів намилювання можна перестати робити, коли вода в тазику насититься милом), і згорнути новий рулетик під 45 градусів від попередньного. 
Є два варіанти оцього згортання-розгортання:
1. Кожного разу розгортати зверху вниз (на себе), а згортати трохи збоку, як показано на схемі.  Так треба рахувати кількість циклів, але не треба думати, в яку сторону розгортати після кожного циклу.
2. Кожного разу розгортати в той самий бік, звідки згортали. Тобто якщо згортали рулетик зліва направо, то розгортаємо зправа наліво. Так краще контролювати повне коло.


Після цього цикл повторюється ще 7 разів зі зміщенням на 45 градусів кожного разу, щоб пройти повне коло. 
Потім перегортаємо заготовку іншою стороною вгору і робимо таке ж коло з 8 циклів. Отаких подвійних кіл я в цьому прикладі зробив десь 12. Насправді, капелюх перестав садитися вже мабуть після 8-го, але я був упертий.

Така техніка використовується для того, щоб рівномірно уваляти весь капелюх. Якщо потрібно більше зосередитись на окремих ділянках, я просто брав відповідну частину в жменьку і циклічно стискав саме її. Сподіваюсь, воно допомагає:
...і робимо отакий рух руками

Такі проміжні результати були отримані після якоїсь кількості циклів

Коли ви на сьогодні вже все, а там ще валяти і валяти, то покладіть капелюх горизонтально на рушник до наступного разу (від мила можна не відмивати). Коли ви остаточно задовбаєтесь валяти або досягнете потрібного розміру виробу, треба промити його від мила, трохи віджати (а не викрутити) і покласти горизонтально на рушник, щоб сох. Сушка може зайняти кілька днів, це нормально. Час від часу обережно перегортайте капелюх.

Ось такий результат ми отримали


Витрата мила на один такий капелюх



Такі капелюхи мали жорстко тримати форму, але чи то вовна в нас була дуже м'яка, чи що, але тримав поля сам він лише так, вертикально, а горизонтально не хотів ніяк(((.

Тому поля пришили в 4 точках. Можна було в принципі пришити частіше, але замовник захотів так. Можливо, потрібна якась пропитка.



P.S. Шотландські бонети ми робимо так само, просто там немає полів, а процедуру можна робити прямо в тазику — цей капелюх у нього просто не вміщається. Ну і там такої кількості ітерацій не треба.

Комментариев нет:

Отправить комментарий