вторник, 1 июня 2021 г.

Професійне пакування зимового одягу

Автор оригінальної статті: Джозеф Джексон

Оригінал статті: https://blog.nms.ac.uk/2021/05/12/pack-like-a-pro-how-to-care-for-your-winter-knits/

Знову наступила ця пора року: сонце світить все довше, погода стає теплішою. Наразі вже можна починати пакувати зимові речі в шафи та діставати з них літні. Джозеф Джексон, Помічник консерватора з відділу догляду за колекціями Національного музею Шотландії, склав зручну та просту інструкцію щодо зберігання в’язаних зимових речей.
 

Місце, місце, місце

Два найважливіших моменти, які варто врахувати під час пакування зимових речей: де вони будуть зберігатися та як ви їх упакуєте. Зберігання в’язаних речей на горищі або в підвалі на перший погляд здається влучною думкою. Проте ці приміщення не захистять речі від шкідників, вологи, а також, імовірно, сонячного світла, якщо там є вікна. Уникнути цих проблем допоможе дотримання наведених нижче простих порад.

Щільне пакування

Якщо одяг все ж зберігатиметься на горищі, в підвалі або іншому аналогічному приміщенні, його необхідно щільно обгорнути/запакувати — це допоможе уникнути пошкодження від шкідників, наприклад молі, жуків та гризунів. перед зберіганням одяг та приміщення, в якому буде зберігатися речі, потрібно почистити — плями від їжі, наприклад, можуть привертати увагу небажаних гостей!

Визначення присутності шкідників

Один з найрозповсюдженіших шкідників текстильних виробів є міль, а саме платтяна міль (Tineola bisselliella). Дорослі молі не їдять текстиль, але їхні личинки можуть спричинити значну шкоду, особливо якщо їх багато. Ознаки зараження міллю:
  • живі метелики-молі, що літають або сидять на одягу;
  • відходи життєдіяльності личинок на поверхні. Вони можуть супроводжуватися перетравленими шматочками текстилю та павутинними коконами личинок;
  • саме личинки — їх дуже важко помітити через їхні розміри, часто вони стають помітними лише у великих кількостях. Велика кількість дорослих молей може свідчити про колонію, що активно розмножується.

Tineola bisselliella, відома як платтяна міль

Обробка заражених речей

В Національному музеї Шотландії є спеціальна карантинна морозильна камера, що дозволяє заморожувати речі до температури -30° за Цельсієм протягом 5 днів, завдяки чому знищується будь-яке зараження об’єктів міллю. Проте побутова морозильна камера, яку дехто має вдома, може не впоратися з цією задачею.

Хоча виморожування може бути ефективним способом знищення шкідників, варто проконсультуватися зі спеціалістом з консервації. Побутові морозильні камери можуть бути не здатні забезпечити надійне знищення шкідників, тому вони можуть повернутися згодом. Знайти контактні дані професійного консерватора можна у спеціальному реєстрі.


Tineola bisselliella (платтяна міль), що потрапила в пастку

Фотографування

Періодичне фотографування речей може стати в нагоді для відстеження стану речей та дозволяє визначити пошкодження, яке сталося протягом зберігання. Порівняння фотографій також дозволяє виявити вигорання внаслідок дії сонячного світла. Тривала дія світла спричиняє т. зв. фотолітичну руйнацію, тобто процес руйнування матеріалу під впливом світла.

Надмірний вплив денного світла є причиною вигорання кольорів та послаблення волокон та внутрішньої структури виробу. Цю проблему можна вирішити, якщо обирати місце зберігання, закрите від сонячного світла або просто використанням щільних штор або ставен.

Медді Мур, технік з догляду за колекціями музею, тримає одяг, упакований в чохли. 
Фото: Ніл Ханна

Вішати чи складати?

Наступне питання —як саме зберігати одяг. Часто найбільш доцільним способом є зберігання на вішалках у шафі, завдяки чому ви завжди матимете доступ до речей та уникнете утворення заломів на ньому. Також, як було сказано вище, ви можете застосовувати чохли для захисту від шкідників, світла й тертя об сусідній одяг. Для зберігання в’язаних речей має бути забезпечений достатній простір, тому що переповнення шафи може спричинити утворення заломів та тертя об інший одяг.

Якщо ви використовуєте вішалки, для зменшення навантаження на одяг варто передбачити м’яке покриття самої вішалки. Для цього достатньо огорнути плечики вішалки нейтральним папіросним папером.

Жакет, що зберігається в коробці. 
Фото: Ніл Ханна

Деякі речі, переважно великого розміру, може бути недоцільно зберігати в підвішеному стані. В’язані предмети одягу, наприклад, через їхню вагу рекомендується зберігати горизонтально. В цьому випадку доцільно укладати речі в коробки. Недоліком цього способу є можливе утворення заломів на одягу. Для текстильних виробів це є одним із найбільш поширених дефектів. Але цього можна уникнути, якщо в місцях складок прокладати валики з папіросного паперу. Відео про безпечний спосіб пакування можна переглянути на сторінці оригінальної статті. На ньому технік з догляду за колекціями Медді Мур показує, як правильно пакувати в’язані речі в коробки. Цей спосіб використовується для пакування речей, що є занадто делікатними або які не можна зберігати підвішеними через інші причини.

Довге життя в’язаних речей

В Національному музеї Шотландії зберігаються тисячі в’язаних речей різної конструкції, форми та матеріалу. Наведені в цій статті рекомендації базуються на повсякденних обов’язках співробітників відділу догляду за колекціями, до яких входить періодичне обертання об’єктів експозиції задля захисту від надмірної дії денного світла.

Консервація об’єктів дозволяє знизити ризик вигорання та пошкодження експонатів. Додержуючись рекомендацій, ви зможете забезпечити надійне зберігання одягу, і він послужить вам дуже довго!

Комментариев нет:

Отправить комментарий